5 porad dla wyjeżdżających za granicę

man-471192_960_720Dzisiaj napiszę o wyprawie za granicę i o moim ostatnim wyjeździe na Morawy. Ten region we wschodnich Czechach słynie z doskonałych warunków do uprawiania turystyki rowerowej. Pojechaliśmy tam całą rodziną w połowie października. Ten artykuł będzie zawierał kilka wskazówek dla wybierających się za granicę w oparciu o doświadczenia z naszej wyprawy.

Więcej porad dla turystów znajdziecie na stronie wakacjenawalizkach.pl, które serdecznie polecam!

Język

Kiedy wyjeżdżamy poza teren naszego kraju, powinniśmy znać podstawowe zwroty i kilka specjalistycznych słów. Specjalistyczne rozumiem w tym sensie, że gdy wybieraliśmy się na wyprawę rowerową, moim obowiązkiem było poznanie takich słów jak jízdní kolo – rower, volant – kierownica, czy kolo řetěz – łańcuch rowerowy. Wszystko po to, żeby w razie usterki poradzić sobie z komunikacją w serwisie rowerowym.

Jedzenie

Razem z moją żoną kochamy odkrywać nowe smaki. Kiedy jedziemy w jakieś nowe miejsce, staramy się je poznać (dosłownie!) od kuchni. Przed wyjazdem zawsze staramy się znaleźć jak najwięcej informacji o kuchni danego regionu. Kiedy jechaliśmy na Morawy, już z daleka czuliśmy piękny zapach dziczyzny w kapuście, zupy czosnkowej i piwa. Moja rada – żeby nic cię nie ominęło, czytaj o miejscach w które się wybierasz.

Ubezpieczenie

Bezpieczeństwo mojej rodziny jest dla mnie najważniejsze. Przed każdą podróżą za granicę wykupuję więc ubezpieczenie turystyczne (o tym, jak wybrać odpowiedni zakres, będzie pewnie w którymś z kolejnych artykułów). Jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony. Jeśli chcesz podróżować bez stresu, również powinieneś podjąć ten krok.

Pieniądze

Jadąc za granicę trzeba wymienić gotówkę na obowiązującą walutę, to jasne. Dzięki temu, że planuje wyprawy z dużym wyprzedzeniem, mam czas na obserwowanie kursu walut i wymiany mogę dokonać wówczas, gdy jest on dla mnie atrakcyjny.

Przygotowanie do drogi

Każdy, kto kiedykolwiek podróżował z dziećmi wie, jakie to trudne. Moja żona i ja mamy jednak na to patent. Nie pozwalamy im się nudzić. W dużym rodzinnym samochodzie dzieci mają dużo przestrzeni dla siebie i mogą wypełnić ją wedle uznania – najczęściej swoimi ulubionymi zabawkami. Dzieci są zajęte zabawą, a my może spokojnie dojechać do celu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s